Deník The New York Times minulý čtvrtek v článku nazvaném „Facebook and Telegram Are Hoping to Succeed Where Bitcoin Failed“ uvádí, že jedna z největších světových technologických společností v příštím roce plánuje spustit provoz vlastní kryptoměny. Co o ní vlastně víme a jak to ovlivní dosud nejrozšířenější kryptoměnu Bitcoin?
„Utajovaný“ projekt Facebooku
První pokusy o elektronickou měnu pro své sociální sítě se u Facebooku datují do roku 2009, kdy byla spuštěna alfa verze pro tzv. Facebook Credit. Hodnota měla být přísně vázána na americký dolar, jenž měl být ekvivalentem deseti kreditů. O tři roky později však Facebook oznámil zrušení projektu, proplacení již nakoupených kreditů a od celého nápadu vlastní směnné jednotky ustoupil. Jak se zdá, té vize se ale nikdy úplně nevzdal.
Plánované inovace v technologickém světě se dlouho neutají a zvěsti o snaze Facebooku proniknout do světa kryptoměn slýcháme z různých zdrojů dlouhé měsíce. Domněnky již potvrzují veřejně dostupné informace o zřízení celé jedné divize zaměřené na výzkum a uplatnění blockchainu. Tu vede bývalý člen představenstva směnárny Coinbase David Marcus, který v minulosti pracoval také jako šéf Paypal.
Náborový web, nabízející štědře placené pozice pro odborníky ve stejném oboru je dalším vodítkem napovídajícím záměry Facebooku.
Že jde o skutečně něco revolučního, potvrzují i samotní zaměstnanci, kteří do oddělených kanceláří specializujících se na výzkum blockchainu nemají povolen přístup, neboť prostory chrání speciální zámky.
Mohlo by vás zajímat: Warren Buffett se neskutečně mýlí – není to poprvé
Co víme o Facebook coinu?
Popravdě, informací není mnoho a i my se pohybujeme v krajinách pravděpodobných, přesto nepotvrzených domněnek. Nový coin nicméně bude nejspíš fungovat jako stablecoin navázaný na americký dolar kryt bankovními účty Facebooku. Sloužit bude k rychlému převodu peněz mezi uživateli Messengeru a aplikace Whatsapp, kterou Facebook vlastní, a nabídne tak alternativní transakční systém výhodný především v rozvojových zemích a zemích s obtížně dostupným tradičním bankovnictvím.
Je nicméně nutné zmínit, že i když oficiální vyjádření společnosti k tomuto projektu doposud neodpovědělo na základní otázku, o jaký konkrétní produkt půjde, tak přesto zaměstnanci Facebooku předpovídají jeho dokončení již v polovině letošního roku.
Hrozba pro Bitcoin?
Podstata Bitcoinu stojí na třech pilířích. Bezpečnosti, jíž zaručuje moderní kryptografie, škálovatelnosti, jež je nyní hlavním problémem, o který se má postarat funkční Lightning a Liquid network, a decentralizaci, kterou slibuje svobodná kompetice těžby. A právě decentralizace je nohou, kterou se Facebook svým novým coinem chystá useknout.
Přesto, že se na první pohled jedná o radikální zákrok, zůstává otázkou, jak podobnou amputaci snese trh a běžní uživatelé. Na první pohled se totiž zdá, že centralizace prostředků směny pálí obyvatele světa ze všeho nejméně. Mohl by tedy být nový, centralizovaný coin, jakých jsou již celé desítky, významnou konkurencí pro Bitcoin?
Mohl. Jen samotná aplikace Whatsapp uvádí denní objem uživatelů kolem jedné miliardy, což jsou lidé, kteří mohou v bitcoinové síti chybět, neboť kromě zmíněné necentrálnosti, jim Facebook nabídne stejné výhody jako je rychlost, pohodlí a bezpečnost transakcí, a navíc také kredibilitu světoznámé megafirmy. Na druhou stranu může podobná akce zvýšit obecné povědomí o kryptoměnách a přivést nové uživatele i k Bitcoinu samotnému.
Facebook se také bude muset potýkat se stejnými legislativními výzvami jako jiné kryptoměny, a řešit i takové technologické překážky ve škálovatelnosti jaké trápí Bitcoin. Svojí ekonomickou mocí však může celý proces obecné adopce kryptoměn a jejich vývoje urychlit.
V poslední řadě, jako argument proti Facebook coinu, je také nutné připomenout pošramocenou pověst, kterou si Facebook v posledních letech vysloužil svým bezostyšným dataminingem.
Toto vše bude v následujících měsících a letech rozhodovat o budoucí podobě kryptoměn, Bitcoinu samotného, a také celého světa.
Tip redakce: Zpráva od cestovatele v čase – zastavte kryptoměny, dokud ještě můžete!
Závěr
Je příliš brzy na to říct, jak se celá situace vyvine a panikařit nepochybně není na místě. Pokud ale Facebook sehraje tuto velkou partii bezchybně, může se stát mocným hráčem na poli kryptoměn a posílit svou ekonomickou i sociopolitickou moc na celém světě.
A co si myslíte vy? Nebojte se s námi diskutovat v komentářích. Na vaše příspěvky rádi odpovíme.