Stát LIBERLAND

Oficiální vlajka státu Liberland• ZDROJ: Profimedia.czÚzemí nazvané Liberland, které aktivista a člen Strany svobodných občanů Vít Jedlička vyhlásil za nový stát, eviduje čtvrt milionu žádostí o občanství.
Malé území se nachází mezi Chorvatskem a Srbskem. Obě země o něj vedou dlouholetý spor a momentálně jde o takzvanou zemi nikoho.
Mezinárodní právník Vladimír Balaš se domnívá, že celá akce je spíš recese. Podle něj nelze předpokládat, že by o území neprojevil žádný z okolních států zájem. Podle Jedličky, který „Svobodnou republiku Liberland“ vyhlásil 13. dubna, může z hlediska mezinárodního práva stát existovat i bez toho, aby jej uznal jakýkoliv jiný stát. Zástupci Chorvatska a Srbska se podle něj ke vzniku Liberlandu nevyjádřili. „Řekli, že to nebudou komentovat a my jejich nekomentování taky nekomentujeme“, uvedl Jedlička.
Území by podle Balaše nesmělo patřit nikomu jinému a takový případ je podle něj v Evropě nepravděpodobný. „To by musel nějaký stát úplně vymřít,“

Republiku Liberland Jedlička vyhlásil na území zvaném Siga nacházejícím se západně od srbského města Sombor. O místo v meandru Dunaje Chorvatsko ani Srbsko údajně nejeví zájem. Jedlička se odvolává například na reportáž srbského serveru B92.net nebo 13 let starou studii vědců z univerzity v Durhamu. Chorvatsko podle těchto informací pokládá za hranice historické katastry obcí, Srbsko naopak řeku Dunaj. Ta ale v minulosti změnila koryto a vzniklo tím území o velikosti sedmi kilometrů čtverečních, které Jedlička zabral.
Život v Liberlandu by se podle Jedličky měl řídit principy volného trhu a minimálních zásahů státu do života občanů. Zároveň má podle něj diplomatické zastoupení v již deseti zemích světa. „Je to záležitost na delší trať, trvá to několik dní, než jsou vůbec nóty ministerstvům doručeny,“ řekl.
Vít Jedlička: Napsali jsme prohlášení o nezávislosti, vztyčili vlajku…
Jak jste na nápad založit vlastní stát vůbec přišel?
Důležité je, že jsme se snažili poslední léta a stále usilujeme o pozitivní politickou změnu, aby se lidem lépe žilo. Ale občané volí vlády, které zvyšují daně, zhoršují byrokracii i regulace, a tak jsme se rozhodli jít opačnou cestou. Zjistit, s jakým minimálním množstvím daní a regulací se dá žít. Hledali jsme území, které není zabrané. Jednou z motivací byl také Jeremiah Heaton, který zabral zemi mezi Egyptem a Súdánem a daří se mu ji budovat. Motivoval nás, abychom udělali něco sami. A skutečně území mezi Chorvatskem a Srbskem je jedním z posledních na světě, které není zabrané a které si nenárokují okolní země.
Zjistili jsme, jak se taková věc dělá, napsali jsme prohlášení o nezávislosti, vztyčili vlajku a dnes jsme ve stavu, kdy o nás napsalo třicet nebo čtyřicet médií z celého světa. Máme stovky žádostí o občanství nejen z Čech, ale i ze zahraničí, máme lidi, kteří tam chtějí dojet lodí, dovézt mobilní domky, komunikační společnost zde chce postavit stožár a vybudovat rychlé internetové připojení. Máme lidi, kteří chtějí vybudovat solární elektrárnu. Po zveřejnění informace dostaly věci rychlý spád.
Připravujete vlastní ústavu?
Plánujeme vydat ústavu, ale není to nic, co by nám bránilo ve fungování. Například Československo nemělo po svém vzniku ústavu dva roky. Zhruba do měsíce bychom chtěli ústavu vydat.
Je nějaké omezení, kolik občanů stát s tak malou rozlohou může mít, nebo se mohou hlásit i desetitisíce lidí?
Já myslím, že klidně i miliony.
Jak bude fungovat ekonomika Svobodné republiky Liberland?
Svobodná republika je místo, kde chceme vyzkoušet, jaké minimální množství zásahů státu je potřeba, aby společnost mohla fungovat. Nyní je rozvinutá na dobrovolné bázi, občané by tedy mohli dávat peníze účelně jen na věci, které podle nich mají smysl. Což je revoluční koncept a dle současných ohlasů je realizovatelný. Můžeme realizovat věci, které by jinde nešly. Liberland je svobodná země a nepodléhá regulacím jako u Evropské unie, je zde prostor pro experimentování.
Nutno říci, že pravděpodobně bude vyvíjen silný diplomatický tlak podobně, jako Francie tlačila na Monako, aby nějaké daně zavedlo. My se pokusíme tomu tlaku bránit. Nebudeme peníze téměř potřebovat, zájem o vybudování infrastruktury je obrovský a peněz k dispozici na tyto projekty lítá po internetu a světě spousta. Mohla by to být země fungující na dobrovolné bázi.
Chcete tedy založit vlastní měnu?
Plánujeme založení vlastní kryptoměny (digitální měna podobně jako bitcoin, pozn. red.), to je krok k tomu, abychom zpopularizovali expandující odvětví. Především na území Liberlandu bude možné používat jakoukoliv měnu.
Pak bude nutné založení banky, nebo jak budete hotovost spravovat?
Do dvaceti čtyř hodin od založení státu jsme obdrželi dvě vážně míněné žádosti o zřízení banky, takže to nebude problém. Jakmile vznikne internetové připojení, pravděpodobně se zde usídlí menší středisko.
Kdo zemi povede a jak budou vypadat volby?
Rádi bychom uspořádali první svobodné volby zhruba v půlročním horizontu. Parlament bude striktně limitován ústavou, aby politici nemohli zadlužovat zemi a nemohli zavádět ani zvyšovat daně. Ústava bude inspirována Švýcarskem.
Takže si lidé budou sami rozhodovat formou referenda?
Ano. Chceme zavést i elektronický volební systém vyzkoušený u Svobodných.
Kolikačlenné vedení bude republika mít?
Asi deset až dvacet. Rozhodli jsme se tato čísla nestanovovat dopředu, nechat je otevřená, protože nebylo jasné, jaký bude zájem. Vše upřesníme.
Jak si představujete zajištění například hasičů?
Budeme mít dobrovolné hasiče, půjde o vybavené lidi, kteří se budou cvičit na pomoc během požáru. V Anglii dříve fungovali hasiči na soukromé bázi. Člověk se pojistil, a když přišel požár, tak mu soukromá společnost dům zachránila. Může jít i o kombinaci obou systémů, tedy částečnou podporu ze strany státu a dobrovolníků a částečně o sofistikovanější ochranu proti požáru.
Jak chcete zajistit zdravotnictví?
My myslíme, že zdraví člověka je jeho zodpovědnost. Někdo si zcela zruinuje zdraví drogami, alkoholem a nechá to zaplatit ostatní. To je nespravedlivé. Na druhou stranu pokud stát nebude brát polovinu platu občanů na sociální zajištění, tak bude více peněz ve společnosti i pro pomoc lidem v nouzi.
Může do Liberlandu přijet každý? Budete kontrolovat hranice?
Neplánujeme žádné omezení ani hraniční kontroly.
Kolik má republika zatím občanů?
Sedm a přes čtyři stovky žádostí o občanství.
Jaké podmínky si kladete pro přijetí nového občana?
Nepřijímáme komunisty, nacisty, ale ani extremisty z jakéhokoliv spektra. Přijímáme lidi, kteří respektují a souhlasí s naším heslem: žít a nechat žít.
Vyvěsil jste na území vlajku, s kým?
Já a Jaromír Miškovský, člen přípravného výboru.
Které kroky vás čekají v nejbližší době?
Hlavně rozesílání diplomatických dokumentů a mediální činnosti. Za poslední hodinu o nás napsalo na třicet zahraničních serverů. Líbí se nám také, jak je informace o vzniku státu přijímána čtenáři v diskuzích i spousta žádostí.
Má to nějaký vliv na vaši současnou činnost pro Stranu svobodných občanů? Zůstáváte a budete usilovat o jejich priority v České republice?
Ano, zůstávám u Svobodných a vše je při starém. Já české občanství neruším a usiluji o to, aby se z daňového pekla České republiky stal daňový ráj. Aby zemi neřídili oligarchové, kteří si dotacemi a regulacemi vylepšují svůj byznys. Budu dále usilovat, aby z České republiky byla svobodnější země.
Jak na založení Liberlandu reagují vaši političtí kolegové nebo oponenti?
Podporu vyjádřila spousta straníků, ale i lidé napříč politickým spektrem České republiky. Gratulace přijímám od členů ODS i Pirátů.
Jak se stát občanem Liberlandu
Chcete se stát občanem Liberlandu? Liberland aktuálně přijímá žádosti o občanství, které budou postupně vyřízeny.
Koho Liberland potřebuje?
Liberland aktuálně potřebuje osoby, které:
mají úctu k ostatním lidem a respektují názory ostatních bez ohledu na jejich rasu, národnost, orientaci, či náboženské vyznání
mají úctu k soukromému vlastnictví a jeho nedotknutelnosti
nemají komunistickou, nacistickou nebo jinak extremistickou minulost
nebyly v minulosti trestány za závažné trestné činy
Jak podat žádost? Můžete žádost vypsat online https://sso.liberland.org/signup
Cena občanství je 100 USD.

Napište potom ještě e-mailovou zprávu na info@liberland.org, která obsahuje:
Úvodní dopis, kde se představíte a napíšete stručné informace o tom, kdo jste a proč se chcete stát občanem Liberlandu. Jako přílohu můžete zaslat i Váš životopis.
Naskenovaný platný občanský průkaz či část platného cestovního pasu s Vaší fotografií, kde můžete digitálně začernit všechny textové údaje mimo jména, příjmení, pohlaví, data narození, státního občanství, data vydání a platnosti (můžete začernit identifikační číslo, rodné číslo, podpis apod.). Údaje budou použity pro vystavení liberlandských dokladů. Pokud naskenovaný doklad neobsahuje Vaši současnou adresu trvalého bydliště, prosíme, uveďte ji v textu zprávy e-mailu.
Pokud možno uveďte své telefonní číslo, na kterém jste běžně k zastižení.
Žádosti budou vyřizovat postupně podle data doručení. Komunikují pouze elektronicky, jelikož na území Liberlandu zatím není fyzické sídlo pro doručování pošty.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh .