Politici si neví rady
Politici si neví rady! Bitcoin jako lék na nezaměstnanost a chudobu. Šokující!
Politici neví
Co způsobuje úbytek pracovních míst (nezaměstnanost)?
Jak už bylo řečeno v úvodu, jsou to technologie, které nahrazují lidskou práci. Svět se žene dopředu v zoufalé snaze udržovat růst HDP, protože jedině tak budou mít státy na splácení dluhů a úroků centrálním bankám. Je to začarovaný kruh, na který doplácí příroda i my všichni. S postupem času však přichází do hry stále nové a nové technologie. Některé z nich ovšem ruší pracovní místa.
Stroje nahrazují lidi
Je to tak. A není cesty zpět. Technologie se skutečně ženou dopředu mnohem rychleji, než aby jim zkostnatělé státní aparáty stačily. Máme za sebou celou řadu významných milníků a mnohé nás ještě čekají. Jen namátkou si uvedeme několik příkladů, jak technologie nahrazují, resp. v budoucnosti nahradí, práci lidí:
- Automatizované výrobní linky (v budoucnu napříč celým průmyslem – už dnes např. automobily, atd.),
- prodejní automaty (pomalu nahrazují už i pokladny),
- autonomní vozidla (auta bez řidiče – řídí se sama už dnes),
- 3D tiskárny (tisk drobných předmětů realitou, časem zřejmě i celých domů atd.),
- roboti (od těch domácích, až po skutečné sci-fi „robocopy“),
- kreativní výukové stanice místo učebnic i učitele,
- atd.
Bitcoin
A nyní přichází do hry další technologie – blockchain – nejstarší kryptoměny jménem Bitcoin. Blockchain zajišťuje jeho decentralizovaný a neovlivnitelný chod. Díky tomu je Satoshiho kryptoměna nefalšovatelná a prakticky nezastavitelná. Těžba zaměstnává naše nevytížené stroje, dává jim tak paradoxně práci, kterou jim jinde do značné míry upíráme kvůli výše uvedeným problémům s nezaměstnaností a chudobou.
To, čeho jsme byli za uplynulé desetiletí od vzniku Bitcoinu svědky, je úžasné. Kryptoměny v čele s Bitcoinem přinesly bohatství každému, kdo se tohoto trhu v uplynulých letech zúčastnil, aniž by začal panikařit a prodávat ve ztrátě. Všichni to máme přímo před nosem. Bitcoin díky své deflační povaze, způsobené jeho omezeným množstvím, může sloužit doslova jako mašina na bohatství.
Ačkoli se to dnes může zdát nepředstavitelné, miliony lidí možná díky nárůstu hodnoty Bitcoinu nebudou muset pracovat pro peníze. Můžeme stát na prahu bezprecedentního bohatnutí všech lidí, kteří vlastní některou z kryptoměn, která dlouhodobě obstojí. To by konečně umožnilo uvolnit veškerý technologický potenciál a umožnit, aby lidé pracovali ze záliby, nikoli kvůli obživě. Nebude totiž třeba, abychom nadále bránili pracovní místa pro lidi, kteří je již nebudou potřebovat.
Závěr
Dnes se to jeví jako sci-fi, ale když skutečně zvážíme důsledky technologického pokroku, začne nám být zřejmé, co se děje. Vyvstává potřeba něčeho, co umožní distribuci profitu z technologického pokroku mezi všechny lidi. Díky technologiím je čím dál méně nutné, abychom pracovali pro peníze, avšak dosud se pokroku šlape na brzdu, kvůli problémům jako je nezaměstnanost a chudoba.
Kryptoměny v čele s Bitcoinem nabízejí určitou možnost, jak se konečně přestat obávat ztráty pracovních míst a vykročit do nového věku. Možná nám všem pak zbude víc času na řešení problémů, které se dosud odsouvaly na vedlejší kolej (třeba i těch zmiňovaných v první kapitole tohoto článku).